Home → Choroby narządów płciowych
Są to najczęściej choroby zapalne prącia, cewki moczowej, napletka, wynikające z nieprzestrzegania pewnych zasad życia seksualnego (niestosowanie prezerwatyw, stosunki oralne, stosunki analne), nie można bagatelizować tego rodzaju schorzeń tylko natychmiast trzeba udać się na konsultację do lekarza urologa.
Sprawy zapalne w swojej diagnostyce opierają się przede wszystkim na diagnostyce bakteriologicznej. Stosowane badania to wymazy, posiewy, antybiogramy. Każda zmiana na zewnętrznych narządach płciowych wymaga konsultacji dermatologa (choroby weneryczne!). Innym problemem jest zapalenie jądra. Jądro jest wówczas znacznie powiększone i bardzo tkliwe w badaniu. Najważniejszym jednak schorzeniem jąder jest ich nowotwór. Jądro jest wtedy kamiennie twarde i niebolesne przy badaniu. W rozpoznaniu nowotworu jądra decyduje przede wszystkim badanie USG i badanie markerów nowotworowych BETA HCG, AFP, LDH.
Problemem szczególnie u młodych osób jest stulejka i skrócone wędzidełko. Mogą zostać rozwiązane tylko zabiegami operacyjnymi. Starsi mężczyźni, gdy pojawi się u nich stulejka, powinni zainteresować się tym i sprawdzić, czy przypadkiem nie rozwija się u nich cukrzyca.