Choroby układu moczowego

HomeChoroby układu moczowego

Choroby układu moczowego możemy podzielić na:

  • choroby zapalne – Jeżeli dotyczą miąższu nerki, gdzie tworzy się mocz, to leczone są przez internistów nefrologów, zaś zapaleniami pozostałej struktury budowy nerki zajmują się i interniści, i urolodzy.
  • choroby obturacyjne – To choroby utrudniające odpływ moczu z nerki. Najczęściej przyczyną jest kamica nerkowa, której nagły atak z silnym bólem nazywany jest kolką nerkową. Chorobami tym zajmuje się urolog.
  • choroby nowotworowe – Obejmują grupę kilku jednostek chorobowych. Wyróżnia się nowotwory nerki, miedniczki nerkowej, moczowodu, pęcherza moczowego oraz nowotwory innych narządów moczowych.

    Nowotwory układu moczowego określane są przez specjalistów urologii jako stwarzające największe trudności diagnostyczne i często rozpoznawane są z dużym opóźnieniem już w zaawansowanym okresie choroby. Przyczyna takiego stanu wiąże się najczęściej z bezobjawowym przebiegiem choroby we wczesnych stadiach, bądź myleniem objawów związanych z rozwojem guza z zapaleniem układu moczowego. Leczeniem tych chorób zajmują się urolodzy, onkolodzy i radioterapeuci.
  • choroby przerostowe – Dotyczą łagodnego rozrostu stercza. Leczenie może być zachowawcze, ale w pewnych przypadkach operacyjne.
  • niepłodność – Często jej przyczyną są przebyte zakażenia układu moczowo – płciowego. Występuje jako powikłanie po przebytych zakażeniach. Dlatego tak ważne jest badanie i szybka reakcja urologa, gdy tylko coś się dzieje.
Problemem w urologii jest to, że choroby nowotworowe układu moczowego są praktycznie bezbolesne. Rozpoznanie jest najczęściej przypadkowe, przy wykonywanym incydentalnie badaniu USG. Każdy bezbolesny krwiomocz wymaga diagnostyki w kierunku obecności nowotworu. Badaniem decydującym jest badanie USG. Więcej na temat diagnostyki znajdziesz tutaj.